Przewóz osób
Noclegi i konferencje
Stacja paliw
Bilety

OGŁOSZENIE

2024.04.22 - 2 maja 2024 r. (czwartek) autobusy będą kursować...
Więcej

REGULAMIN

Regulamin przewozu osób i bagażu w komunikacji regularnej obsługiwanej przez Rapit Latowicz Piotr Radzio

§ 1

 PRZEPISY OGÓLNE

  1. Regulamin regularnego przewozu osób i bagażu w komunikacji regularnej, obsługiwanej przez Rapit Latowicz Piotr Radzio, zwany dalej „Regulaminem”, obowiązuje w autobusach ww. firmy przewozowej.
  2. Przewoźnik – Rapit Latowicz Piotr Radzio.
  3. Pojazdy – busy i autobusy przewoźnika przeznaczone do przewozu osób i bagażu w regularnej komunikacji międzymiastowej, spełniające warunki określone przepisami ruchu drogowego i innymi przepisami w tym zakresie.
  4. Obsługa pojazdu - kierowca autobusu.
  5. Bilet - dokument potwierdzający zawarcie umowy na realizację przewozu wydany w formie papierowej. Przewoźnik prowadzi sprzedaż biletów jednorazowych i miesięcznych.
  6. Cennik opłat - wykaz obowiązujących opłat z tytułu przejazdu zawierający obowiązujące ulgi ustawowe jak również stosowane przez przewoźnika ulgi komercyjne, znajdujący się w pojazdach przewoźnika.
  7. W momencie zakupu biletu pasażer zawiera umowę przewozu z Rapit Latowicz Piotr Radzio (Przewoźnik) i akceptuje postanowienia niniejszego Regulaminu.
  8. Aktualnie obowiązujący pełen tekst Regulaminu oraz aktualnie obowiązujący Cennik opłat dostępny jest u obsługi pojazdu i w punkcie sprzedaży biletów miesięcznych przewoźnika.
  9. Pasażer ponosi odpowiedzialność finansową za szkody powstałe wskutek uszkodzenia lub zanieczyszczenia z jego winy pojazdu lub nieuzasadnionego użycia innych urządzeń będących na wyposażeniu pojazdu (np. środków gaśniczych, awaryjnego otwierania drzwi i innych) stwarzających zagrożenie dla innych pasażerów, na zasadach określonych w przepisach Kodeksu Cywilnego.

 

§ 2

  ODPOWIEDZIALNOŚĆ I OBOWIĄZKI PRZEWOŹNIKA

  1. Przewoźnik jest obowiązany do zapewnienia pasażerom odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz do należytej obsługi przewozu.
  2. Pasażerowie korzystający z przewozów pojazdami, a także obsługa pojazdów, personel firmy i kontrolerzy biletów, obowiązani są do przestrzegania Regulaminu.
  3. Przewoźnik poprzez obsługę pojazdu i personel firmy zapewnia pasażerom bezpośrednią informację dotyczącą czasu odjazdu z przystanku początkowego, trasy i kierunku jazdy, wysokości opłat za przejazd itp.
  4. Przewoźnik ponosi odpowiedzialność za szkody, jakie poniósł pasażer w związku z realizacją przewozów w trybie obowiązujących przepisów Prawa przewozowego oraz odpowiednich przepisów Kodeksu Cywilnego.
  5. W razie awarii lub uszkodzenia pojazdu w czasie jazdy, pasażerowi posiadającemu ważny bilet przysługuje prawo kontynuowania podróży na podstawie posiadanego biletu, następnym pojazdem tej samej linii lub innej linii przebiegającej tą samą trasą albo pojazdem zastępczym podstawionym przez przewoźnika.
  6. Przewoźnik nie odpowiada za odwołanie lub/i opóźnienie kursów z przyczyn od niego niezależnych np. zawiane drogi, zalanie drogi, gołoledź, nagłe zablokowanie dróg oraz nieprzewidziane awarie.
  7. Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne spóźnienia pasażerów na inne połączenia, powstałe z przyczyn od Przewoźnika niezależnych. Opóźnienia takie mogą być powodowane wszelkimi działaniami tzw. siły wyższej, a w szczególności utrudnieniami na trasie przejazdu, których przyczyną są korki bądź kolizje drogowe.
  8. Przewoźnik zastrzega na swoją rzecz zmiany środka transportu, rozkładu jazdy itp. w sytuacji, kiedy z przyczyn od niego niezależnych będzie to konieczne.

 

§ 3

ZASADY KORZYSTANIA Z POJAZDÓW

  1. Wsiadanie do pojazdu i wysiadanie z niego dozwolone jest tylko na wyznaczonych do tego celu przystankach i po całkowitym zatrzymaniu się pojazdu.
  2. Pasażer zobowiązany jest stawić się na przystanku przynajmniej 5 minut przed planowanym odjazdem.
  3. Wsiadanie do pojazdu na przystankach krańcowych dozwolone jest dopiero po zakończeniu czynności wykonywanych przez obsługę pojazdu.
  4. Pasażerowie zajmujący miejsca stojące, powinni w czasie jazdy trzymać się przeznaczonych do tego uchwytów lub poręczy.
  5. Pasażerowie nie mogą zajmować miejsca w pobliżu kierującego pojazdem w sposób ograniczający jego pole widzenia, ani zachowywać się w sposób utrudniający kierującemu prowadzenie pojazdu.
  6. Obsługa pojazdu może odmówić przewozu osób:

a)  zagrażających bezpieczeństwu lub porządkowi w pojeździe,

b)  będących pod wpływem alkoholu, środków odurzających i innych zabronionych prawem substancji.

c)  odmawiających uregulowania opłaty za przejazd,

7. Zabronione jest i traktowane jako zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku w pojeździe:

a)  nieuzasadnione dawanie sygnału odjazdu lub zatrzymania pojazdu,

b)  zanieczyszczanie i zaśmiecanie pojazdu lub niszczenie jego urządzeń i wyposażenia,

c)  wychylanie się z pojazdu i opieranie się o drzwi podczas jazdy,

d)  spożywanie artykułów żywnościowych wydzielających nieprzyjemny lub uciążliwy dla podróżujących oraz mogących wyrządzić szkodę innym pasażerom lub zanieczyścić wnętrze pojazdu,

e)  zakłócanie w inny sposób spokoju w pojeździe, wyrzucanie jakichkolwiek przedmiotów z pojazdu w czasie jazdy lub postoju,

f)   palenie tytoniu (w tym również e-papierosów) i spożywanie alkoholu.

8. Osoby, które pomimo odmowy przewozu wynikającego z pkt. 6 i pkt. 7, pozostają w pojeździe, obowiązane są go opuścić na wezwanie obsługi pojazdu, służb nadzoru lub innych upoważnionych do tego osób. W takich okolicznościach pasażer usunięty nie jest w uprawniony do jakiegokolwiek zwrotu poniesionych kosztów, a Przewoźnik nie będzie w żaden sposób odpowiedzialny za usunięcie pasażera z autobusu i wynikające z tego ewentualne szkody. W przypadku, gdy będzie to miało wpływ na nie wykonanie lub opóźnienie kursu, pasażer zostanie obciążony dodatkowymi kosztami wyszczególnionymi w § 6.

§ 4

PRZEWÓZ BAGAŻU

  1. Pasażerowie mogą przewozić bagaż ręczny, o ile istnieje możliwość takiego umieszczania go w pojeździe, że nie utrudnia przejścia i nie przeszkadza innym pasażerom, nie naraża ich na niewygodę lub niebezpieczeństwo, jest trzymany przez pasażera w ręku lub na kolanach nie wymaga dla ich umieszczenia więcej przestrzeni niż ta, którą pasażer ma do dyspozycji nad i pod miejscem, które zajmuje, ani w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu.
  2. Obsługa pojazdu może odmówić zgody na przewóz bagażu, jeżeli ich przewóz naraziłby pasażerów na niewygodę lub niebezpieczeństwo.
  3. Nadzór nad przewożonym bagażem ręcznym sprawuje pasażer, do którego bagaż należy. Przedmioty pozostawione w autobusie nie są objęte ochroną i odpowiedzialnością Przewoźnika
  4. W pojeździe nie wolno przewozić:

a)  przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom, przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała, odzieży, albo które mogą uszkodzić lub zanieczyścić pojazd,

b)  przedmiotów cuchnących, łatwopalnych, o właściwościach wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących oraz innych materiałów niebezpiecznych,

c)  nabitej broni, za wyjątkiem osób pełniących służbę publiczną lub wojskową w czasie przejazdu służbowego. Nabita broń w tym przypadku musi być odpowiednio zabezpieczona.

5. Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że pasażer przewozi mimo zakazu przedmioty określone w pkt. 3, obsługa pojazdu obowiązana jest odmówić przewozu takich osób i przedmiotów.

6. Przewoźnik zastrzega sobie prawo wprowadzenia opłat z tytułu przewozu bagażu ręcznego w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy.

§ 5

OPŁATY ZA PRZEJAZD

  1. Umowę przewozu zawiera się przez zakupienie biletu.
  2. Pasażerowie zobowiązani są zakupić bilet w wyznaczonym przez Przewoźnika punkcie sprzedaży biletów lub u obsługi pojazdu (bezpośrednio po wejściu do pojazdu) i zachować bilet do kontroli, aż do momentu opuszczenia pojazdu.
  3. Sprzedaż biletów miesięcznych, dokonuje wyznaczony przez Przewoźnika punkt sprzedaży biletów.
  4. Pasażerowie obowiązani są do regulowania należności za przejazd, zgodnie z obowiązującym Cennikiem Opłat Przewoźnika.
  5. Pasażerowi nie wolno odstępować zakupionego biletu innej osobie.
  6. Prawo do nabywania biletów miesięcznych ulgowych posiadają osoby wymienione jak uprawnione do ulg ustawowych wprowadzonych ustawą.
  7. Bilet miesięczny ważny jest z dokumentem tożsamości.
  8. Pasażer korzystający ze zniżki ustawowej ma obowiązek okazać podczas zakupu biletu, a także w trakcie podróży dokument ze zdjęciem uprawniającym go do korzystania ze zniżki.
  9. Bilet zniszczony jest nieważny o ile jego stan uniemożliwia odczytanie podstawowych danych zawartych na bilecie.
  10. Bilet miesięczny z jakimikolwiek poprawkami traktowany jest jako nieważny.

§ 6

KONTROLA I OPŁATY DODATKOWE

  1. Osobami uprawnionymi do kontroli biletów są: obsługa pojazdu i osoby upoważnione do tego przez Przewoźnika.
  2. W czasie korzystania ze środków komunikacji autobusowej organizowanej przez przewoźnika, pasażerowie zobowiązani są do posiadania i okazania w trakcie kontroli ważnego biletu, zgodnego z obowiązującym aktualnie Cennikiem Opłat.
  3. W razie korzystania z przejazdu ulgowego, pasażerowie zobowiązani są do posiadania i okazywania na wezwanie kierowcy lub kontrolera, dokumentu uprawniającego do takiego przejazdu.
  4. Pasażer, który:

a)  nie okazał ważnego biletu,

b)  nie okazał dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu,

c)  nie zapłacił należności za zabranie ze sobą do środka przewozu rzeczy albo naruszył przepisy o ich przewozie, zobowiązany jest do uiszczenia opłaty przewozowej zgodnie z obowiązującym Cennikiem Opłat oraz opłaty dodatkowej.

5. Podróżny, u którego obsługa pojazdu lub organ kontrolny Przewoźnika ujawnił brak ważnego biletu na przejazd lub na przewóz rzeczy i bagażu podlegającego opłacie, a także podróżny nie mogący udokumentować uprawnień do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego obowiązany jest do uiszczenia należności przewozowych oraz opłaty dodatkowej, w wysokości określonej w Taryfie na podstawie Rozporządzenia Ministra właściwego dla spraw transportu.

6. W przypadku odmowy uiszczenia opłaty dodatkowej, obsługa pojazdu lub kontroler ma prawo zażądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie jego tożsamości.

7. W przypadku niemożności ustalenia tożsamości pasażera, obsługa pojazdu lub kontroler ma prawo zwrócić się do funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, które mają zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnienia do ustalenia tożsamości osób, o podjęcie czynności zmierzających do ustalenia tożsamości podróżnego.

8. Bilety i legitymacje, co do których istnieje podejrzenie, że są przerabiane lub podrabiane (kserowane), obsługa pojazdu lub kontroler ma prawo zatrzymać za pokwitowaniem, jednocześnie sporządzając notatkę z tej czynności, którą niezwłocznie przekazuje Przewoźnikowi.

9. Za sfałszowany bilet (przerobiony, podrobiony, skserowany) pasażer zostaje ukarany kwotą równą 10-krotności biletu. 

10. W przypadku utraty biletu Przewoźnik może wystawić zaświadczenie o zgubionym bilecie płatne dodatkowo 20 zł

§ 8

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Niniejszy Regulamin podlega ogłoszeniu przez Przewoźnika poprzez umieszczenie go na stronie internetowej Przewoźnika oraz udostępnieniu w punkcie sprzedaży biletów miesięcznych Przewoźnika.

Rapit
Dobro i bezpieczeństwo klienta jest najważniejsze dlatego też staramy się działać profesjonalnie, dbając o wszelkie wymogi bezpieczeństwa, gwarantując jednocześnie pasażerom komfort podróżowania w drodze do celu.
tel./fax   25 752 10 01
e-mail:   rapit1@wp.pl
e-mail:   c.ozimek.rapit@gmail.com
(sprawy związane z wynajęciem autobusu)
email:   k.radzio.rapit@gmail.com
(Inspektor Ochrony Danych Osobowych - RODO)
adres:   ul. Siedlecka 24, 05-334 Latowicz
2014-2024 Rapit
Agencja reklamowa e-ho Mińsk Mazowiecki
Do góry